Baza wiedzy

Cyberbezpieczeństwo w małej i średniej firmie – ważne dla przedsiębiorców

piątek, 16 maja 2025

Zagrożenie atakami cybernetycznymi dotyczy niemalże wszystkich przedsiębiorców. Sprawdź, jak zwiększyć bezpieczeństwo firmy w cyberprzestrzeni. Z artykułu dowiesz się, które firmy są zagrożone atakami, jakie czynniki powodują wzrost ryzyka cyberataków, czym jest cyberbezpieczeństwo, jakie ataki grożą firmom, jakie są konsekwencje cyberataków i jak się przez nimi zabezpieczać.

Czytaj więcej »

Obowiązkowy KSeF – jak przygotować biuro rachunkowe do Krajowego Systemu e-Faktur?

czwartek, 15 maja 2025

1 lutego 2026 r. planowane jest wejście w życie – wielokrotnie już odraczanego – Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Choć nadal czekamy na uchwalenie zmian przepisów dotyczących KSeF, to na dziś znamy mechanizm planowanego działania systemu, a część podatników korzysta już dobrowolnie z KSeF. Dlatego warto rozpocząć przygotowania, aby poznać system i ustalić zasady działania w biurze rachunkowym.

Czytaj więcej »

Zasady ewidencjonowania sprzedaży w JPK – o czym pamiętać?

środa, 14 maja 2025

Faktury wystawione do paragonu ewidencjonujemy odrębnie w JPK_V7 zawsze, niezależnie od tego, czy mają NIP kupującego ze specjalnym kodem. Podlegają także oznaczeniom kodami GTU i transakcyjnymi. Jeśli podstawą wpisu jest raport kasowy, to nie wpisujemy kodów GTU i transakcyjnych.

Czytaj więcej »

Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Katalog wyłączeń – kryterium dochodowe

piątek, 09 maja 2025

W art. 8 ust. 4 u.p.s. został określony katalog wyłączeń, czyli rodzaje dochodów, które nie powinny być brane pod uwagę przy ustalaniu sytuacji osoby lub rodziny ubiegającej się o wsparcie z pomocy społecznej. Wskazać należy, że katalog ten był kilkukrotnie nowelizowany przez ustawodawcę w latach 2019–2024.

Czytaj więcej »

Zarząd fundacji rodzinnej – zakres kompetencji zarządu

wtorek, 06 maja 2025

Fundacja rodzinna to osoba prawna tworzona w celu realizacji zadań, jakim jest dysponowanie majątkiem fundacji rodzinnej zgodnie z wolą fundatora – zarówno za życia, jak i po jego śmierci. Fundacja rodzinna działa przez swoje organy, tym samym działania podejmowane przez zarząd będą równoznaczne z działaniami podejmowanymi przez fundację rodzinną.

Czytaj więcej »

Obowiązki pracodawcy w zakresie przechowywania dokumentacji pracowniczej

wtorek, 29 kwietnia 2025

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca musi dołączać do świadectwa pracy, wydawanego pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, informację o: okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej, liczonym od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy został zakończony (pierwszy lub ponownie nawiązany); możliwości odbioru dokumentacji pracowniczej do końca miesiąca kalendarzowego następującego po upływie wskazanego okresu jej przechowywania; zniszczeniu dokumentacji pracowniczej w przypadku jej nieodebrania we wskazanym terminie.

Czytaj więcej »

Co dział HR może zrobić już dziś, aby przeciwdziałać epidemii osamotnienia?

piątek, 25 kwietnia 2025

Osamotnienie w miejscu pracy to epidemia, która dotyka coraz więcej osób i organizacji. Pomimo tego, że dzięki rozwojowi technologii i mediów społecznościowych budujemy coraz większe sieci kontaktów w świecie wirtualnym, to w realu ludzie są bardziej osamotnieni i odizolowani niż kiedykolwiek wcześniej. Rosnący poziom osamotnienia ma wpływ na nasze zdrowie, na to, jak pracujemy, uczymy się, konsumujemy i jakich relacji potrzebujemy jako społeczeństwo. Powoduje też zmiany na poziomie państwowym oraz gospodarczym. Jak firmy powinny się na to przygotować?

Czytaj więcej »

Tworzenie harmonogramów czasu pracy – o czym powinien pamiętać pracodawca?

czwartek, 17 kwietnia 2025

Pracodawca, tworząc harmonogramy czasu pracy, musi pamiętać o kilku zasadach. Przy ich sporządzaniu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wymiar czasu pracy, jaki obowiązuje pracowników, zagwarantować przestrzeganie norm dobowych i tygodniowych czasu pracy, doby pracowniczej oraz zapewnić minimalne okresy odpoczynku.

Czytaj więcej »

Warunki opodatkowania dochodów zagranicznych w Polsce – okres pobytu pracownika za granicą

środa, 09 kwietnia 2025

Wynagrodzenie osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce, otrzymywane za pracę najemną wykonywaną w drugim państwie, będzie podlegało opodatkowaniu tylko w Polsce, jeżeli zostaną spełnione łącznie trzy warunki: pracownik przebywa w drugim państwie przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni w okresie dwunastu miesięcy rozpoczynającym się lub kończącym w danym roku podatkowym, i wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim państwie, i wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład, który pracodawca posiada w drugim państwie.

Czytaj więcej »

Samodzielne rozliczenie się pracownika a informacje podatkowe zawarte w deklaracji PIT-11

środa, 02 kwietnia 2025

Samodzielnego rozliczenia pracownik dokona na formularzu PIT-37, chyba że dochody ze stosunku pracy łączy z innymi źródłami przychodu, od których płatnik nie pobierał zaliczek, albo chce doliczyć do swoich przychodów dochody małoletniego dziecka - wtedy zeznanie złoży na formularzu PIT-36. Podstawą do samodzielnego rozliczenia przychodu z umowy o pracę jest informacja PIT-11, którą podatnik otrzymuje od płatnika.

Czytaj więcej »

Polecane artykuły

OSZAR »